logo
intro

Spotkanie klubowe 16 czerwca 2018

Właściwie spotkanie rozpoczęło się już 15 czerwca w pensjonacie pp. Krukowskich w Rakowcu. Ta część spotkania to towarzyska kolacja i dla wielu osób także nocleg.
Sympatycznie, jak zawsze smacznie, w pięknej sali.
Następny dzień rozpoczął się w audytorium Kwidzyńskiego Centrum Kultury, gdzie właściwie zawsze wysłuchujemy referatów przygotowywanych przez prelegentów. Ale tym razem referaty przewidziane były na nieco późniejszy termin bo najpierw wyruszyliśmy w podróż autokarową po mieście w celu zilustrowania późniejszego tematu tzn. budowli neogotyckich. Temat omawiał licencjonowany przewodnik p. Adam Nosko. Z dużą znajomością tematu, ze swadą. Większość uczestników tej wycieczki znała Kwidzyn, a jednak okazało się, że przyjemnie jest zobaczyć kolejny raz obiekty, poznać ich konstrukcję, może kolejny raz, może dopiero pierwszy.
Szczególnie istotne było wskazanie różnic między gotykiem a neogotykiem. Także zauważenie renowacji wielu obiektów i radość z przypomnienia sobie miejsc z naszego tu pobytu w poprzednich latach. Nowe funkcje społeczne przypisane starym budynkom.
Powrót do sali konferencyjnej był kontynuacją tematu. Krystyna Gromek omówiła historyczne podłoże wzniesienia, w krótkim przedziale czasu, tak wielu budynków pokrytych czerwoną cegłą klinkierową. Zarówno Kwidzyn jak i inne miasta Prus wschodnich zawdzięczają swój kształt i koloryt środkom z kontrybucji francuskiej po wojnie z Prusami. Pan Piotr Widz dyrektor biblioteki miejsko-powiatowej omówił temat historii budowli neogotyckich uzupełniając zagadnienie starannie dobranymi ilustracjami.
Po krótkiej przerwie następny temat dzisiejszego spotkania: Promocja książki "Naprawdę trzeba było coś zrobić. Z Jackiem Taylorem rozmawia Anna Machcewicz". Ten temat interesował wszystkich zebranych szczególnie. Bo Jacek Taylor to nie tylko nasz szkolny kolega z Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, ale polityk, o którym często słyszymy w wypowiedziach telewizyjnych, w materiałach publicystycznych. Mieliśmy nadzieję na rozmowę z Nim, na usłyszenie Jego zdania na temat przeszłych lat ale i obecnych wydarzeń. I nadzieja ta spełniła się, bo Jacek mówił o faktach, w których znalazł się także On sam. O ludziach, którzy już odeszli ale byli twórcami tamtej i obecnej rzeczywistości. Ponieważ mówi lekko czasami ironizując słuchało się Go z ogromnym zainteresowaniem i z nadzieją, że dalsze lata przyniosą równie rzetelne wspomnienia z czasów obecnych.

Krystyna Gromek

Zajrzyj koniecznie do odsyłacza informacje i ogłoszenia!