logo
intro

Sprawozdanie ze spotkania Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej- 2016

17-18 06. 2016

Tegoroczne spotkanie jest właściwie dwu dniowe. Na ubiegłorocznym, Anna Różycka zaproponowała, byśmy spotkali się dzień przed oficjalnymi uroczystościami w posiadłości pp. Krukowskich. Celem tego piątkowego spotkania było, byśmy mieli czas na rozmowy, na bycie ze sobą. Osobiście nie byłam fanką tego pomysłu, bo postrzegam od jakiegoś czasu, że wraz z upływem lat coraz trudniej jest namówić się na jakiekolwiek wyjścia, wycieczki. Ale stało się inaczej. Chociaż i tak niektóre osoby nie dotarły do Rakowca, gdzie byliśmy zaproszeni przez Jankę i Zygmunta Krukowskich.
Czemu niektórych osób zabrakło? Bo w piątek 17 czerwca był pogodowo bardzo trudny dzień: deszcz, wichury, mgła. Nie dało się dojechać samochodami nie dawało się namówić samego siebie na tak trudną wyprawę. Ale po przyjeździe do Rakowca, okazało się, że jest nas 25 osób i nawet są gospodarze, którzy przebywając w Inowrocławiu w sanatorium, wzięli na dwa dni przepustkę by pobyć z nami, a przede wszystkim przygotować nam elegancki pobyt. I to tyle na ten dzień, który mimo nieprzyjaznej pogody okazał się wartościowym spotkaniem. Szczególnie dlatego, że kolorytu spotkania dodawali nasi trzej koledzy - absolwenci z roczników z początku lat 1950.

18.06. sobota - Dni Kwidzyna. Na sali w Kwidzyńskim Centrum Kultury …. tłum słuchaczy z Klubu i mieszkańców Prabut. Pod nieobecność burmistrza Andrzeja Krzysztofiaka i Grażyny Krzysztofiak spotkanie prowadził zastępca burmistrza p. Piotr Halagiera oraz dyr. Biblioteki Miejskiej i Powiatowej p. Piotr Widz.
Tradycyjnie, niestety, pierwszy temat to pożegnanie klubowiczów, którzy już w tym roku opuścili nas na zawsze: Prof. Mieczysław Jankiewicz - członek Kapituły Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej oraz p. Leszek Strzała.
Temat ten spowodował, że należało przystąpić do uzupełnienia składu Kapituły. Przez aklamację, na to stanowisko, wybrany został prof. Marian Szarmach - pracownik naukowy UMK w Toruniu (obecnie na emeryturze). Nasz szkolny kolega dał się poznać przez lata swojej pracy jako naukowiec rzetelny, erudyta. Znamy go od lat i radzi jesteśmy, że będzie nam towarzyszył w pracach Klubu.

Dwa tematy stanowiące główne zagadnienia spotkania to:
Referat "zasoby leśne dla gospodarki (badania Nadleśnictwa Kwidzyn)" prelegent: Adrian Wiśniowski (Nadleśnictwo Kwidzyn). Bardzo staranny wykład uzupełniony filmem pokazującym tereny leśne, także zwierzęta i ptaki na tym terenie. Z przyjemnością patrzyło się na zielone obszary, na szkółki leśne. Zdziwienie budziły informacje o zwierzętach, których prawie się w tych podmiejskich lasach nie spodziewaliśmy: lisy, wilki i watahy dzików. Prelegent mówił ze swadą i znajomością tematu co powodowało zainteresowanie słuchaczy.
Drugi temat dotyczył wykorzystania dróg wodnych. Referował temat dr hab. Adam Bolt z Politechniki Gdańskiej.
Obydwa tematy, starannie opracowane i podane są dla nas, byłych kwidzyniaków bardzo istotne. Wprawdzie wspominamy czas naszej młodości i pamiętamy gdzie chodziło się na spacery, na jagody, ale od tamtych czasów minęło wiele lat. I wprawdzie w sposób widoczny zmieniło się głównie miasto, ale dobrze jest zobaczyć zmiany przyrody, jej zagospodarowanie.

Szczególnie sympatyczny okazał się spacer po urządzonym przez Nadleśnictwo parku dendrologicznym w Miłosnej. Oprócz prezentacji okazów drzew, teren zagospodarowany jest w ten sposób, że może tu przyjść każdy mieszkaniec Kwidzyna, najlepiej z rodziną, na grilla, którego się rozpali samodzielnie, pobawi z dziećmi i pooddycha się leśnym powietrzem. Powszechne zainteresowanie wzbudzała naturalistyczna rzeźba z drewna. Jest wykonana (2015 r) w formule świątka i nadany jej został tytuł Król drzew. Autorem jest rzeźbiarz z Rakowca - Piotr Jakubowski.

Z przyjemnością pomyśleliśmy, że za rok spotkamy się z Miastem, ze sobą.

Do zobaczenia.

Krystyna Gromek

Zajrzyj koniecznie do odsyłacza informacje i ogłoszenia!