logo
intro

Sprawozdanie ze spotkania członków Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej- 2007 r.

Prawie to dziwne, ale i wzruszające: Klub Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej istnieje i działa od 5 lat.

Powiem to, co wyrażałam kilka razy. Klub nie ma żadnej administracji, żadnych etatów, nie prowadzi żadnej księgowości, bo nie ma dotacji ani nawet składek uczestników.

Więc jak działa? Po prostu dobrze. Bo z potrzeby serca i dysponując wiedzą swoich członków.

Klub, na stronie w Internecie informuje o swoich działaniach, spotkania, ważnych wydarzeniach, cyklu wykładów w Naszym Uniwersytecie. Pomaga odnaleźć się przyjaciołom, czasem nawet podejmuje się interwencji czy wskazuje na problemy w mieście. Tematów, które interesują członków klubu jest wiele. Uważnie jednak dobierane były i są te, którym można było nadać bieg. Bo nie o to chodzi, by wymyślić przebogaty program a o to, by zrealizować wartościowe tematy. By wesprzeć Miasto w realizacji zadań, które sobie stawia. Podejmując się działań analizowaliśmy możliwości ich realizacji i sensu wykonawczego. Tym bardziej, że wszyscy Członkowie Klubu Malej Ojczyzny Kwidzyńskiej mieszkają bliżej lub dalej, ale zawsze poza Kwidzynem.

Na spotkaniu wymienione zostały szczegółowo tematy, działania. Także te, które zaistniały w ostatnim czasie. A więc istotny udział w uroczystościach 70- lecia Liceum Ogólnokształcącego im. dr Wł. Gębika w Kwidzynie. Większość członków klubu, to wychowankowie i absolwenci tej właśnie szkoły i to oni mieli swój udział merytoryczny i wykonawczy w realizacji programu uroczystości. Najważniejsze w nim było zasadzenie drzewa- miłorzębu przed budynkiem szkoły. Drzewo ma zachować pamięć o wychowankachLiceum, ma przenieść tę pamięć przez następne lata. Ma towarzyszyć Szkole i jej uczniom.

Więc Klub działa od 5 lat....

Na program tegorocznego spotkania klubowego, które odbyło się 8 września 2007 złożyły się następujące elementy:

  • sprawozdanie Kapituły za rok 2006
  • informacja na temat nadania prof. Leszkowi Balcerowiczowi tytułu honorowego Obywatela Miasta
  • emisja przez NBP 2 złotowej monety z wizerunkiem katedry kwidzyńskiej
  • wykład dr Tomasza Kozłowskiego- antropologa
  • dr Antoniego Pawłowskiego- dyrektora Muzum zamkowego w Kwidzynie
  • dr Małgorzaty Grupa na temat wykopalisk w Katedrze kwidzyńskiej.

Tematy związane z wykopaliskami w katedrze były wprost fascynujące z uwagi na wartość poznawczą i znakomity rodzaj prelekcji.

Po południu klubowicze w licznym składzie uczestniczyli w imprezie Pożegnanie Lata, Rok Powiśla, Lato z TV Gdańsk.

Liczne imprezy, stoiska z wypiekami (Dzień Chleba). Przede wszystkim miłe rozmowy i radość ze wspólnego spotkania.

Członkowie Kapituły udzielili łącznie 6 wywiadów licznym dziennikarzom prasy, radia, telewizji opowiadając o działalności Klubu i naszych związkach z Miastem- z Kwidzyne

I to jeszcze nie koniec

Nasz klubowy kolega, rektor Akademii Morskie w Gdyni profesor Józef Lisowski złożył propozycję odbycia rejsu DAREM MŁODZIEŻY po Zatoce Gdańskiej.

Naturalnie propozycja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i w dniu 22 września kilkudziesięciu klubowiczów w towarzystwie Burmistrza Kwidzyna Andrzeja Krzysztofiaka, reporterów regionalnej telewizji, rektora Akademii Morskiej prof. Józefa Lisowskiego wypłynęła w rejs. Pogoda dopisała nad podziw, humory także. Nie brakowało sytuacji zabawnych, nie brakowało rozmów. Była to wspaniała impreza integracyjna. Tym bardziej, że na żaglowcu płynęła też kwidzyńska młodzież, którą również Rektor Lisowski zaprosił na pokład.

Popłynęło około 50 uczniów szkół średnich Kwidzyna, zainteresowanych w tym lub w następnym roku studiami w Akademii Morskiej w Gdyni. Poza samym rejsem mieli możność zapoznania się z ofertą Uczelni.

Szczególnie atrakcyjną jest propozycja studiów na specjalnościach morskich pływających: nawigacji, eksploatacji siłowni okrętowych i elektroautomatyce okrętowej.

Na pierwszym roku studiów studenci tych specjalności mają darmowy akademik.

Podczas półrocznej praktyki eksploatacyjnej u armatorów unijnych student trzeciego roku otrzymuje 500 euro netto na miesiąc, a po ukończeniu studiów zaczyna pracę za 1500 euro miesięcznie netto.

No i co? Czyż to nie najlepszy dowód na efektywną i efektowną działalność Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej?!!!

W uzupełnieniu serwis zdjęciowy z wrześniowych spotkań (w odsyłaczu Serwis fotograficzny)

K.G.       

Zajrzyj koniecznie do odsyłacza informacje i ogłoszenia!